Dzięki reklamom grasz za darmo.
Zaloguj się  |  Załóż konto
NOWOŚCI        MOJE KONTO        USTAWIENIA
Muzeum, plac zabaw... a może jednak coś mniej typowego? - ciekawe miejsce na weekend z dziećmi

Polska jest naprawdę pięknym krajem - wie to każdy, kto choć trochę ją "pozwiedzał". Zazwyczaj, kiedy chcemy zabrać dzieci na wakacje, szukamy miejsc, w których nie będą nam zbytnio przeszkadzać. Z kolei szkoły oferują wycieczki do muzeów, aquaparków, wesołych miasteczek... A są w naszym kraju fantastyczne miejsca w sam raz na krótki rodzinny wyjazd. Sporządziłam dla ciebie małą ściągawkę. Do niektórych z tych miast warto pofatygować się nawet jeśli nie są zbyt blisko twojego miejsca zamieszkania.

Gryfice. Na mapie szukaj ich poniżej Trzebiatowa. Jest tam najstarsza i najdłuższa czynna linia wąskotorowa w kraju. Ładnie odrestaurowana lokomotywa, prędkość 25 km/h, drewniane wagony (w słoneczną pogodę odkryte), zabytkowy wagon barowy. Podróż rozpoczyna się na stacji Gryfice Wąskotorowe a kończy w Trzebiatowie. W sumie zatrzymuje się na 13 stacjach. Dzieciaki będą zachwycone! Zanim wsiądziecie do kolejki, możecie zwiedzić jeszcze Gryficki Skansen Kolei Wąskotorowej (stare parowozy, drezyna, wagony).
Jeśli mieszkasz zbyt daleko, podobną atrakcję znajdziesz również w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie). W sezonie turystycznym można tam odbyć podróż zabytkowym składem pociągu na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa. Kolejka jeździ po najwęższych torach kolei publicznej w Europie! Jeśli wybierzesz się tu w trzecim tygodniu września - koniecznie zajrzyj do Biskupina. Trafisz na festyn archeologiczny na terenie tamtejszego rezerwatu (strzelanie z kuszy, bicie monet walko i obrzędy wojów, pieczenie chleba w zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym piecu).

Elbląg - zapewne słyszałaś o Kanale Elbląskim? To system pochylni, który umożliwia statkom pokonanie różnicy wysokości. I nie potrzeba w tym celu żadnej innej energii, jak tylko siły wody poruszającej koła łopatkowe. Możesz zdecydować się na rejs z Elbląga do Ostródy (kilkanaście godzin) lub z Ostródy do Elbląga, jednak z mniejszymi dziećmi raczej wybierz wersję skróconą: trasę Elbląg-pochylnia Buczyniec. Zobaczycie piękne jezioro Druzno i przebędziecie wszystkie pięć pochylni. Które dziecko nie chciałoby popłynąć statkiem po... trawie? Gwarantuję, że długo tego nie zapomną a i dla ciebie to będzie niesamowite przeżycie. Rozkład i ceny biletów szukaj na www.zegluga.com.pl.

Zieleniewo. Blisko miasta Kołobrzeg. Znajdziesz tutaj Western City oraz wioskę indiańską. Atrakcji jest sporo: przejażdżki konne (i na oklep, i z bryczkami), strzelanie z łuku, ognisko w wigwamie, kowbojska karuzela, indiańskie narty i tańce w pióropuszach, dojenie kóz, rodeo, pieczenie kiełbaski przy ognisku... i jeszcze więcej. Jest też stadnina i mini zoo. A jeśli jesteś z partnerem i masz z kim zostawić na chwilę dzieci... w ofercie są też wyprawy konne brzegiem morza o zachodzie słońca...

W Świerkocinie (na południowy-zachód od Gorzowa Wlkp.) masz do dyspozycji zoo-safari. Jedziecie wyznaczoną trasą i z okien możecie zobaczyć swobodnie przemieszczające się zwierzęta. Teren podzielony jest na strefy Afryki, Indii, Mongolii oraz Ameryki Południowej. Są tu zebry, wielbłądy, lamy, bawoły, daniele i inne. Jest również zoo dla dzieci, w którym maluchy mogą karmić m.in. świnki chińskie specjalną karma, którą kupisz w tamtejszym kiosku. Bez dodatkowych opłat skorzystacie też z kilku karuzel. Zoo-safari dostępne jest od marca do października.

Pobiedziska (na północny-wschód od Poznania). Na zachodnich przedmieściach tej miejscowości znajdziesz Park Miniatur - 35 makiet najciekawszych budynków Wielkopolski., m.in. Katedry Gnieźnieńskiej. Skala "pomniejszenia" wynosi 1:20. Możesz się tutaj wybrać nawet w święta - jedynie w poniedziałki skansen jest zamknięty. Twoje małe dzieci na pewno poczują się tu olbrzymami, spacerując wśród pięknie wykonanych makiet.

Bałtów (blisko granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Od kwietnia do października otwarty jest tutaj Park Jurajski. Naturalnej wielkości modele gadów, sceny polowań, wystawa minerałów i skamieniałości. Do tego zabawa w "wykopaliska" oraz "jurajski" plac zabaw. Możecie też spłynąć tratwą rzeką Kamienną.

Grunwald. Na południowy-zachód od Olsztynka. W lipcu na pobliskim polu odgrywana jest inscenizacja sławnej bitwy z 1410 roku. Towarzyszą temu warsztaty dawnych rzemiosł i tańców. Znacznie ciekawsza nauka historii niż czytanie podręczników. Widok rycerzy, ich obozowisk a, koniec-końców, walki... Nie będziecie się nudzić. Choć musisz być przygotowana na tłok. W jednym roku podziwiać spektakl przyjechało aż... 40 tys. widzów!
Z kolei jeśli wolicie czasy współcześniejsze, w Witkowicach (na północ od Sochaczewa) we wrześniu zobaczysz "na żywo" bitwę nad Bzurą. Oprócz właściwej walki, poznasz sprzęt i umundurowanie z tamtych czasów oraz motocykle, transportery opancerzone. "Bitwa" wiernie oddaje ówczesne realia. Rozwijana jest sieć polowej łączności, działają służby sanitarne oraz duszpasterskie.

Twoje dzieci są już nastolatkami? I to takimi starszymi? Zabierz je na zwiedzanie starej radzieckiej bazy rakietowej. Brzeźnica-Kolonia to niewielka miejscowość w woj. wielkopolskim (zachodnia część). W lesie nieopodal znajdują się koszarowe budynki, kiedyś pilnie strzeżonej bazy rakietowej średniego i dalekiego zasięgu. Bloki są już rozbierane ale za nimi jest to, czego szukasz. Betonowe silosy ruchomych wyrzutni rakiet zamaskowane warstwą ziemi i obsadzone sosnami. Możesz do nich wejść, mają kilkumetrową średnicę, więc są naprawdę duże. Obok znajdziesz jeszcze magazyny, w których przechowywano zapas głowic do rakiet - prawdopodobnie jądrowych. Teren nie wykazuje szkodliwego promieniowania, nie jest skażony, jednak należy zachować ostrożność przy jego zwiedzaniu.

A może Tarnowskie Góry? (duże miasto w woj. śląskim). Do zwiedzenia udostępnia się tutaj sztolnie "Czarnego Pstrąga). Oferta obejmuje 600-metrowy spływ łodziami w sztolni, której szerokość waha się w granicach rozpiętości rąk dorosłej osoby. To fajna przeprawa w obecności przewodnika. Jedyne oświetlenie wewnątrz to karbidowe lampy. Wycieczka raczej nie dla maluchów. Ale nastolatek to już inna historia.

Propozycją również dla "doroślejszych" dzieci i ich rodziców (wszyscy muszą mieć mocne nerwy) są odwiedziny Kaplicy Czaszek w Czermnej (pobliże miasta Kudowa-Zdrój). Wnętrze tego budynku udekorowane jest ciasno ułożonymi czaszkami na ścianach oraz kośćmi pod sufitem. Łączna liczba ludzkich czaszek (również w piwnicy), które się tu znajdują to ok. 24 tysięcy! Atrakcja nie dla wszystkich za to na długo pozostaje w pamięci.

To zaledwie kilka propozycji. Ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Warto pokazać dzieciom coś więcej niż osiedlową piaskownicę. Wspomnienia z takich wycieczek na długo utkwią w ich pamięci. A i ty nie będziesz się nudziła...




Lubisz nas?
Dołącz: